Укладання брущатки ( Бруківка з натурального каменю)

Переваги і недоліки бруківки

Бруківка з натурального каменю не тільки відмінно підкреслює архітектуру старовинних вулиць, але й чудово підходить для приватних будинків і дач. При виборі такого покриття для власного будинку варто звернути увагу на ряд переваг якими воно володіє. Це насамперед  довговічність – граніт один з найбільш довговічних і міцних каменів,  кам’яна бруківка стійка до різного роду перепадів температури, високої вологості, сильного тиску, вібрацій і сильних механічних ударів,  внаслідок чого таке покриття прослужить вам довгі роки  не потребуючи ремонту. Таким чином кам’яна бруківка як дорожнє покриття є вигіднішим за будь яке інше покриття що потребує частішого втручання. Не менш важливою перевагою бруківки є те що за потреби проведення різних ремонтних чи земляних робіт вона легко знімається з можливістю повторного укладення за незмінною технологією, чого не скажеш наприклад про асфальт  чи бетон. Крім того з використанням бруківки можна створити ідеально рівну поверхню без тріщині і провалів, яка зберігатиме свій вигляд довгий час, у той час як асфальт, як би ідеально ви не підготували для нього місцевість, згодом однаково здобуває досить непривабливий вид. Завдяки наявності зазорів між бруківкою на ній не буває скупчення води і зберігається газообмін ґрунту під плиткою(ґрунт залишається живим), що дозволить багаторазово переплановувати двір. Не  можна не зауважити унікальні декоративні якості кам’яної бруківки. Завдяки використанню граніту різного кольору і фактури, а також різних методів виготовлення і укладки(дивіться нижче) можна створювати унікальні композиції що підкреслять красу вашого дому і подвір’я. На відміну від більшості сучасних матеріалів  кам’яна бруківка є на 100% екологічно чистою, не плавиться на сонці як наприклад асфальт, що при нагріванні понад 25 градуси за Цельсієм починає виділяти в атмосферу канцерогенні речовини (летючі похідні нафти, які особливо шкідливо вдихати дітям), має менший коефіцієнт вбирання вологи ніж пресована чи лита бруківка і відповідно більший строк служби, а також їй не загрожує втрата декоративних властивостей – на відміну від штучної бруківки вона не втрачає колір. Звичайно як і будь який матеріал бруківка має ряд недоліків. За високу міцність доводиться платити великою масою, що природно ускладнює її транспортування, ще одним недоліком бруківки народна мудрість називає її слизькість у зимовий період, хоча зрозуміло що зовсім неслизької бруківки ви не знайдете але використання бруківки з шорсткою поверхнею(колота, колото різана) або посипання різаної піском позбавляє цього недоліку.  










Як обирати бруківку?


Дуже часто в момент коли ми вирішуємо зайнятися своєю присадибною ділянкою, перед нами постає питання вибору матеріалів,  звернутися нам до традиційного асфальтного чи бетонного покриття, вибрати штучну плитку, чи все ж натуральну кам’яну бруківку. Однозначно даний вибір не простий, тому вирішуючи краще користатися рядом критеріїв. Загально прийнятими ще з радянського періоду є певні уявлення на зразок «асфальт  дешево, бруківка дорого»,  або «асфальт плавиться влітку, а плитка слизька взимку». Це не зовсім відповідає дійсності тому пропонується більш докладно розглянути кожен вид покриття. Як уже зазначалося по критерію довговічності, кам’яна бруківка  має незаперечну перевагу над штучною плиткою і особливо асфальтом, що пояснюється більшою температурною стабільністю і меншим водопоглиненням. Що до зовнішнього вигляду, уявлення приблизно однакові, як плитка так і бруківка дозволяє підібрати необхідний колір, підкреслити різні місця будинкової території за рахунок різних квітів і способів укладання. Вона дозволяє додати присадибній території свою «ізюминку» і позбутися урбаністичної обридлої асфальтової поверхні міста. Та все ж штучне «воно і в Африці» штучне, краще за природу в красі ніхто не тямить. Важливим нюансом тут не користь бруківки виступає  той факт, що різноманіття форми більше в штучної плитки, оскільки технологія її виготовлення дозволяє досягти цього дешево, на відміну від обробки алмазними інструментами природного каменю. Але даний недолік  компенсує наявність унікальної фактури самого каменю, чим не може похвалитися жодна плитка. Кожного господаря хвилює питання скільки роботи його чекає , отже складність укладки також є важливим критерієм. Тут питання спірне, оскільки при укладці асфальту робота по підготовці поверхні значно простіша, не вимагає особливого вирівнювання і піскових сумішей, але натомість сам процес укладки потребує використання спеціальної складної техніки. При укладці бруківки і плитки, технології підготовки поверхні практично однакові, і основною перевагою їх над асфальтом є можливість ручного укладання без втрат по якості і вигляду(про деталі і види укладання дивіться нижче). Тому основна різниця буде у вартості самих матеріалі, та про ціни пізніше.   








  • Як доглядати за бруківкою?

Догляд за покриттям із бруківки потребує мінімальних зусиль: порівняйте, наприклад, наскільки простіше відновити пошкоджену ділянку, замінивши кілька бруківок, ніж ремонтувати бетонне чи навіть асфальтове полотно. До того ж добре підібрана бруківка практично не відрізняється від старої. Також варто не забувати, що у шви між бруківкою, особливо якщо вона була поставлена на просту пісочну подушку з часом потрапляє бруд. Тому щоб запобігти заростання бруківки травою і іншими рослинами, при відсутності на ній інтенсивного руху необхідно регулярно прибирати її поверхню, наприклад підмітанням, а також можна застосовувати спеціальні розчини, що перешкоджають росту рослин.
  • Ринок бруківки: діапазон цін, асортимент.
Як уже було сказано, кам’яну бруківку в основному продають з ціною не за м2, а за тону, тому ціни приведені саме в такій розмірності. При цьому при менших розмірах самої бруківки, за рахунок збільшення кількості швів між нею і не змінній їх товщині однаковою масою бруківки наприклад  5×5×5 і 10×10×10 ви покриєте різну площу, для бруківки розмірами 5×5×5 вона становитиме 8-8,5 м2, а для 10×10×10 - 4-4,5 м2. Тобто виходить що дешевше купляти дрібнішу бруківку, але не все так просто, необхідно пам’ятати що з нею більше роботи, а час це також гроші, і крім того більший розхід підсипальник матеріалів.
На даний момент на українському ринку представлена граніт бруківка різних розмірів кольору і геометричної форми, для більшої зручності дані про ціни зведені в таблицю (через тире вказаний орієнтовний ціновий діапазон, ціни вказані за мдля порівняння із штучною бруківкою ціна 60-90грн за м2)